امروز : شنبه,۲۹ام اردیبهشت ۱۴۰۳

برگزاری همایش بین المللی روز جهانی بز در البرز

کرج- ایرنا- همایش بین المللی روز جهانی بز هفته آینده با میزبانی استان البرزدر موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در کرج برگزار می شود.

13 سپتامبر 2017

دکتر فرهاد میرزایی دبیر این همایش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ﻫﻤﺎﯾﺶ روز جهانی بز ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺛﺒﺖ روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺑﺰ ﺑﻪ ﻧﺎم اﯾﺮان در ﻣﺠﺎﻣﻊ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ مرتبط ﮐﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﺳﺎزﻣﺎن ﺧﻮارﺑﺎر ﮐﺸﺎورزی ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ (ﻓﺎﺋﻮ) و ﺳﺎزﻣﺎن ﻋﻠﻤﯽ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ (یونسکو) است، ﺑﺮﮔﺰار ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.
وی اظهار داشت: این همایش با حضور وزیر جهاد کشاورزی و دکتر حسن رکنی رئیس معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی ودکتر زند رئیس سازمان تحقیقات و پژوهشگران برجسته ایرانی وخارجی درموسسه تحقیقات علوم دامی آغاز به کار خواهد کرد.
وی گفت: در این همایش سخنرانی هایی در خصوص سیاست های اجرایی و تحقیقاتی دامپروری کشور با محوریت پرورش بز، مستند گزیده ‌ای از کوچ عشایر و تجلیل از پیشکسوتان علم وعمل دامپروری نیز از برنامه های روز نخست است.
وی افزود: روز دوم همایش نماینده فائو و یونسکو سازمان ملل و پژوهشگرانی از کشورهای استرالیا، ترکیه، هند، نیجریه و ایران سخنرانی خواهند داشت و ارائه گزارشی از فرآیند ثبت میراث های ملموس ، میزگرد وضعیت پرورش بزهای شیری در ایران و جهان و بازدید از نمایشگاه، جشنواره ها، غرفه های همایش و مقالات پوستری نیز بخشی از برنامه های روز دوم است.
وی هدف از برگزاری همایش را فراهم کردن شرایط لازم برای ثبت جهانی روز بز با تاکید بر ایران جهت ایجاد انگیزه بین دامداران روستایی و عشایری و تبیین جایگاه بز و بزداری در ایران از طریق معرفی محصولات منحصر به فرد در مناطق مختلف ایران زمین و ثبت وارایه آنها در بازارهای ملی و بین المللی به عنوان کالاهای دارای برند جهانی وهمچنین بررسی پیشینه تاریخی ، اجتماعی و اقتصادی حرفه بزداری و تاثیر آن بر شکل گیری معیشت های پایدار با تاکید بر حفظ منابع طبیعی و محیط زیست نام برد.
میرزایی تاکید کرد: توجه به معیشت دامپروری محور به عنوان یک راه حل مورد تاکید در مجامع سیاستگزار کشاورزی بین المللی برای پایداری جوامع روستایی و عشایری در مقابل تغییرات آب و هوایی و بحران منابع آب و خاک پیشنهاد می شود، که در کنار آن توجه به قدمت تاریخی و فرهنگ و سنن این جوامع و معرفی دانش بومی و محصولات حاصل از این دانش، ارزش اجتماعی-اقتصادی این شیوه از دامپروری را چند برابر می سازد.
وی در مورد برگزاری کارگاه های آموزشی پیش از همایش گفت: 'دامپروری ارگانیک '، 'معرفی آخرین پیشرفت ها در زمینه جایگاه و تجهیزات پرورش بز'، 'انتخاب ژنومی در دام سبک' نام کارگاه های آموزشی هستند که درروزهای ۲۵ و۲۶ شهریوربرگزار می شود.
میرزایی یاد آورشد: ارائه های فنی(سمپوزیوم)، نمایشگاه دام، محصولات دامی و فرهنگ دامداری (چادرهای عشایری و بازارچه های صنایع دستی و کارهای هنری)، نمایش نژادهای مختلف بز استان ها، از دیگر برنامه های این همایش می باشد.
 

نظرات
نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد

نظرسنجیمحل قرار گیری نظر سنجی

طراحی و اجرا :  تابناك وب