امروز : یکشنبه,۳۰ام اردیبهشت ۱۴۰۳

اوباما در جمع جامعه یهودیان در باره توافق هسته ای با ایران

در این کنفرانس ویدئویی آقای اوباما اظهار داشت: «اگر ما این توافق را رد کنیم، ابتکار عمل را به ایران می‌دهیم. آن­ها می‌توانند آمریکا و اسرائیل را به عنوان برهم زنندگان توافق معرفی کرده و منزوی کنند»

28 آگوست 2015

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه ششم شهریور در یک کنفرانس ویدئویی با جامعه یهودیان این کشور بار دیگر با دفاع از توافق هسته‌ای با ایران، بر روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل تاکید کرد.


 در این کنفرانس ویدئویی آقای اوباما اظهار داشت: «اگر ما این توافق را رد کنیم، ابتکار عمل را به ایران می‌دهیم. آن­ها می‌توانند آمریکا و اسرائیل را به عنوان برهم زنندگان توافق معرفی کرده و منزوی کنند».

کنگره آمریکا قرار است تا ۲۶ شهریور این توافق را مورد بررسی قرار دهد. اما جمهوریخواهان که اکثریت کنگره را در اختیار دارند، مخالف این توافق هستند.

باراک اوباما با اشاره به این مخالفت‌ها گفت: «این‌طور نیست که مخالفان) توافق) خواهان جنگ باشند. اما بررسی هوشیارانه گزینه‌های پیش روی ما نشان می‌دهد در صورت رد این توافق ما به سوی آن (جنگ) سوق داده می‌شویم».

با این حال، رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد که توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند برای حداقل ۱۵ سال تمام مسیرهای دسترسی ایران به بمب هسته‌ای را ببندد.

به گفته وی توافق هسته‌ای با ایران بی‌سابقه‌ترین بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی در تاریخ «پیمان منع توسعه سلاح هسته‌ای» در خصوص برنامه اتمی ایران به اجرا می‌گذارد.

آقای اوباما گفت: «ما به ایران اعتماد نداریم. رویکرد خصمانه در قبال آمریکا دارد، ضد یهود است و هولوکاست را رد می‌کند. دولتی با رویکرد ناخوشایند است. اما این توافق برمبنای اعتماد بنا نهاده نشده است بلکه بر مبنای راستی آزمایی است».

رییس جمهوری آمریکا با این حال بار دیگر تاکید کرد: هر زمان که ایران توافق را نقض کند، تمام تحریم‌های چند جانبه و بین‌المللی علیه آن به اجرا گذاشته خواهد شد.

باراک اوباما در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد هر رییس جمهوری که در پانزده سال آینده در آمریکا بر سر کار بیاید در موقعیتی بسیار بهتر از امروز در مقابل ایران خواهد بود چرا که با توافق ایران، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تا آن زمان مهار شده، و پیشرفتی نخواهد داشت.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس ویدئویی با اشاره به وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و همچنین استفاده از رویکرد دیپلماتیک برای حل این مناقشه در سال ۲۰۰۸ گفت که توافق هسته‌ای به دست آمده تحقق آن وعده‌ها است.

باراک اوباما تصریح کرد: «ایران یک قدرت منطقه‌ای است و نه یک ابرقدرت. اولویت اول ما این است که ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا نخواهد کرد».

روابط با اسرائیل

وی در بخش دیگری از سخنانش بر روابط نزدیک اسرائیل و آمریکا تاکید کرد و اظهار داشت: «دوستی و علاقه بین مردم آمریکا و اسرائیل از بین نخواهد رفت».

رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد: «رابطه بی‌سابقه با اسرائیل باعث شده است که این کشور از قدرت نظامی قویتری برخوردار باشد».

وی تاکید کرد که اجرای توافق هسته‌ای با ایران روابط آمریکا و اسرائیل را بهتر خواهد کرد.

باراک اوباما گفت که ایالات متحده و اسرائیل از ماه‌ها پیش درباره امور امنیتی با هم در حال مذاکره بوده‌اند.

وی اظهار داشت: «ما از چندین ماه پیش تاکنون با دولت اسرائیل در حال مذاکره بوده‌ایم درباره اهمیت این­که با یکدیگر در زمینه افزایش همکاری امنیتی‌مان کار کنیم».

رییس جمهوری آمریکا افزود: این همکاری‌ها می‌تواند شامل بحث درباره نسل بعدی برنامه‌های دفاع موشکی، بهبود امور اطلاعاتی و اینکه «چگونه با شبکه‌های نیابتی ایران مقابله کنیم».

در همین حال، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت اطمینان داریم که توافق ایران در کنگره با مشکلی روبرو نخواهد شد.

وی در یک نشست خبری با اشاره به حمایت ۳۰ سناتور آمریکایی از توافق یاد شده به خبرنگاران گفت: «ما توانسته‌ایم نقطه اطمینانی در جناح خودمان بوجود آوریم».

برای اینکه توافق اتمی ایران از سد کنگره آمریکا بگذرد نیاز به رای ۴۱ سناتور دارد ولی در صورتی که مجلس نمایندگان و سنا به این توافق رای منفی دهند و باراک اوباما آن را وتو کند، رای ۳۴ سناتور برای حفظ این وتو کافی است.

نظرات
نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد

نظرسنجیمحل قرار گیری نظر سنجی

طراحی و اجرا :  تابناك وب